V Brdech na běžkách

06.01.2019

První pracovní týden roku 2019 jsem pozorovala za okny kanceláře padající vločky. Konečně i u nás chumelí. Jenže vzhledem k pracovnímu vytížení mi bylo jasné, že na běžky se dostanu nejdříve o víkendu.

A v sobotu ráno začalo v Příbrami pršet. Už jsem viděla, jak se trmácíme za sněhem až někam Šumavu.

Peťas mě naštěstí poučil o sněhoměrných polštářích, které máme na Brdech hned dva. A díky nim věděl, že na Praze leží 15 sněhové pokrývky. Pro plánování všelijakých zimních výprav jsou proto užitečné tyto stránky.

A tak jsme vyrazili na běžky do Brd. Už cestou k Zalánů bylo jasné, že je o dobrá volba, neboť kolem dokola bylo bílo. Dojeli jsme autem až do Nepomuku a dále už na běžkách. K Padrťákům se jelo krásně. Když jsme stoupali směrem k Pateráku, změnil se charakter sněhu, který se nám začal dost nepříjemně lepit na skluznice. Naštěstí to bylo jen kousek a z Rovin se už jelo zase krásně. Úplné zimní království, jak padaly nádherné sněhové vločky. Rozhodli jsem se, že si to příští den zopakujeme.

V neděli se k nám přidal kamarád Michal. Start byl zase v Nepomuku. Tentokrát ale směr Brdce. Sníh byl oproti včerejšku výrazně namrzlejší, ale aspoň se nelepil. Z Brdců jsme se ještě zajeli pokochat výhledem z Malého Toku.

Běžkování je pro mě zimní alternativa k běhu. A Brdy k ní přímo vybízí obzvlášť tehdy, když už není udržována většina cest štěrkováním. Loni jsem jezdila z Příbrami do Orlova už na lyžích, projela kolem Slaniny na Pilskou a přes Obecnické sedlo zase zpátky. Letos je sníh na běžky až o dost výše.

Takže jsem zvědavá jak moc sněhových radovánek nám zima tady u nás ještě přichystá!