Na Traunstein 1691 m.n.m. s Verunkou

14.07.2018

Na Traunsteinu jsem byla loni s Marťou a Lištičkou. A protože jsem si pamatovala, že lezení není nijak extra náročné, když Verča projevila zájem o Rakousko, byla to jasná volba. Jenže...znovu jsem se přesvědčila, že člověk vytěsní to nepříjemné a zůstávávají jen ty hezké vzpomínky. Ale nebudu předbíhat.

Vyjeli jsem v sobotu ráno. Z loňska jsem měla vytipované místo na parking zdarma na konci promenády, kde jsme i spali pod širákem. Letos bylo parkoviště plné, stejně jako všechna parkovací místa podél břehu a to několik kilometrů od nástupu na feratu. V jedné z restaurací jsem tedy dojednala, že za drovnou úplatu můžeme zaparkovat za jejich domem.

Nástup na feratu byl v poho, stejně jako lezení nahoru. Verča neremcala a ač bylo horko, dávala to mnohem lépe než já. Lezli jsme nahoru Naturfreundesteig, která je docela choďák.

Kolem poledne jsme se vysápali k první chtě, kde jsem si dala pivko a Verča polévku. Po krátkém posilnění jsme se vydali k vrcholovému kříži. Na obzoru se začala honit bouřka a my napjatě sledovali, jak se dole převaluje a jaký bude mít vývoj. Nás naštěstí minula.

Dali jsme se tedy na sestup Hans Hernlersteig. Tady začaly první potíže. Verča měla blbé boty, které klouzaly a proto šla milimetrovými kroky. Cesta dolů neubíhala. Táhla se přes celé odpoledne až k podvečeru. Verče začaly docházet síly a mě nervy. Do toho Peťas s prognozou, že tímhle tempem budeme dole asi o půlnoci. V tu ránu jsem bouchla. Byla to směs vzteku, že jsem Verče hned napoprvé vybrala blbou feratu, lítosti, když jsem viděla, jak už nemůže, jak se trápí, a ponížení z tohoto chybného úkonu.

Z konce sestupu si pamatuji vyčerpání a slzy. Nicméně dorazily jsme k autu ještě před desátou a otočili se jeli zpět domů.

Na Verče to naštěstí žádné následky nezanechalo a s vydala se s námi na další feraty.

A poučení?Těch je několik:

  • Hned na poprvé není dobré zvolit trasu na celý den. ..
  • Bez vhodných bot do hor Verču už nikdy nevezmu.
  • Člověk často vytěsní to špatné a ve vzpomínách si zachová to hezké.