Dolomity 2018, den třetí: Eterna byla bomba! Nebo granát?

07.07.2018

Jen co jsme usušili promáčené oblečení a lezecké cajky, ukuli jsme plán na další den. Via ferrata Eterna, vedoucí na Punta Serauta 2962 m.n.m.

Předpověď téměř luxusní (konečně) se vyplnila dokonale. Ráno nás vzbudilo sluníčko a vyrazili jsme. Druhá skupina se vydala na Piz Boe. Náš nástup začal u chaty Passo Fedaia, strmě vzhůru.

První část feraty se lezla po takové nakloněné šikmé desce. Pak byl hřebínek. Nakonec se střídalo lezení nahoru a dolů. Finále bylo okořeněno možností prolézt si vojenské úkryty z  války.

Dolů jsme šli po ledovci. V batohu jsem měla mačky, ale protože se mi v nich včera šlo špatně, musela jsem si vystačit jen s hůlkami. Tak jsme se klouzali dolů až do chvíle, kdy Peťas našel cosi - vypadalo to jako granát a nabízel mi to jako suvenýr z feraty. Já zájem neměla, za to Kozlič ano. Peťas ho utvrdil v tom, že se jedná o neškodnou věc a Kozlič nelenil a vložil "to" batohu. A klouzal se dál, běžel a skákal s tím vesele na zádech přes suťovisko, naložil "to" auta a v apartmánu postavil na balkon. Když jsem kolem toho šla, začal mi v hlavě hlodat červík, že nechci jet s touhle věcí v autě zpátky do Čech přes tisíc kilometrů.

A čím víc jsem nad tím přemýšlela, tím vice mi objekt přišel nebezpečný. A to i jeho samotná existence na našem balkoně. Kozlič mezitím pozjišťoval na netu, o co se jedná. Různě jsme to porovnávali a potěžkávali....až se milý (patrně nevybuchlý) dělostřelecký granát dočkal bezpečného zneškodnění.

Tak my jeden den přežijeme neskutečný nečas na ledovci ve třech tisísích a druhý den zase bezprostřední ohrožení nevybuchlou válečnou municí. Když si pomyslím, jak s tím granátem Kozlič mezi námi vesele poskakoval cestou z feraty, jak jsme se s tím kodrcali v autě...no dobře, mi z toho vůbec nebylo.

Jaká je pravděpodobnost, že zrovna odtaje kus ledovce, kde granát z války před sto lety čeká ukrytý, že zrovna my z ČR ho cestou najdeme, že si ho Kozlič bezelstně nahodí do batohu a vystaví na balkon?

Cestou domů jsme natrefili na celníky, důkladně kontrolující auta kvůli uprchlíkům. Těžko bychom vysvětlovali, proč máme v kufru dělostřelecký granát.

To prostě nevymyslíš.

A moudro dnešního blogu? Granáty na ledovci zásadně nebrat!