Dolomity 2018, den první: Aklimatizace

04.07.2018

Den nultý 04.07.2018 jsme strávili na cestě z Příbrami do Rocca Pietore. Konec cesty byl zajímavý, protože byl samá serpentina a my si ještě i pár přidali, když nás navigace vedla jakousi lesní cestou. Nicméně jsme do zamluveného apartmánu dorazili jako první ze tří aut. Což je výhoda, protože si člověk pak může vybrat a není odkázán na to, která postel na něj zbyla. Užili jsme si s tím hodně legrace, než dorazil zbytek výpravy.

Předpověď na čtvrtek 05.07.2018 zapříčinila brzký budíček . Dopoledne oblačno, od 15 h déšť a to pořádný. Vybrali jsme si proto ferátku Trincee nástupem v dojezdu 20 minut od apartmánu.

Již během nástupu začalo drobně poprchávat. Krpál to byl pořádný a já cítila stoupající výšku, která v nejvyšším bodě měla dosáhnout 2583 m.n.m.

Jen, co jsem vystoupala pod nástup, všechny útrapy byly zapomenuty.Kam až oko dohlédlo se totiž přede mnou klenuly majestátné vrcholky Dolomit osvěcované dopoledním slunce. Nádherná přírodní scenérie - drsné štíty hor protkané sytou zelení luk v  nižších polohách.


Nástup ferátky byl uváděn jako náročná pasáž. Nicméně nic záludného na něm nebylo. Jediné, co mě chvilkami brzdilo, byla nadmořská výška, která se projevovala zpomalením mého pohybu. Ale během 15 minut se to srovnalo a já mohla nerušeně lézt, a vychutnávat si tu nádheru kolem sebe.

Ferata procházela v několika místech docela dlouhými tunely ve skalách - pozůstatky po válečném opevnění. Prolézat tudy byla bylo příjemné osvěžení naší horolezčiny.

Sestup zpět k Lago di Fedaia byl docela zdlouhavý, a mé "načaté" koleno zachránily trekové
hůlky. Bez nich už jsem od té doby nedala ani ránu.

Jen jsme se přiblížili k autu, spustila se průtrž přesně podle předpovědi. Skvělé načasování.

Cestou zpět jsme se stavili v soutěsce Serrai di Sottoguda. Celoročně přístupná část
soutěsky má délku asi 2 kilometry a v nejužším místě mě ří na šířku jen asi 8 metrů. Z vysokých skal stéká do údolí nádherný vodopád Franzei, obdivovat můžete také kostelík sv. Antonína a jeskyni Maria Madonna. Vstup do soutěsky stál necelé 4 E.


Moudro dnešního blogu:

Pokud plánujete cestu do hor, zjistěte si předpověď. Úžasné jsou na toto tvz. multimodely, např meteoblue , který kombinuje několik modelů předpovědí . A pokud se chystáte na feratu, stáhněte si appku alpského vůdce, díky které budete mít k dispozici parkingy, nástupy, popisy i topíčka